SEO Nedir?


Search Engine Optimization target marketing concept with red dart target hitting in bullseye on dartboard and colorful alphabet wood letters SEO over light blurred bokeh background

SEO Nedir?

Kısaca SEO olarak adlandırılan Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), basitçe web sitelerinin Google’a tanıtılması, aramalarda bulunması ve üst sıralara yerleşmesi için yapılan iyileştirme çalışmalardır. Web sitelerinin üst sıralarda yer alması ve arandığında bulunması demek, daha fazla kullanıcının sitenize erişmesi anlamına gelir. Daha fazla kullanıcıya görünür olmak elbette iyidir. Fakat SEO’nun asıl amacı, sayıdan çok nitelikliktir. Örneğin siz; özel tatlılar, disney ve süper kahraman karakterli pastalar yapan bir pastane işletmecisi olun ve sizin bir web siteniz olsun. Çocuğunun doğum günü için pasta arayışında olan Ayşe Hanım da Google’a “Iron Man Pastası” yazsın. Eğer siz gerekli ve doğru SEO çalışmalarını yapmışsanız, Ayşe Hanım’ın karşısına sizin web siteniz çıkacak ve sizi bulacaktır. Böylelikle tam da ihtiyacınız olan nitelikli kullanıcılara erişebilecek ve hem satışlarınızı hem de bilinirliğinizi artırmış olacaksınız. Herhangi bir ürününüzü veya hizmetinizi satmak, blogunuzu insanlara tanıtmak veya markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız SEO yapmanız şarttır. Google botları tarafından sitenizin taranıp indexlenmesi (sayfaları dizine ekleyerek tanıması ve ziyaretçilere göstermesi) gerekmektedir. Böylelikle arama sonuçlarında görünebilir ve web sitenizden istediğiniz faydayı alabilirsiniz.

Google Botları Nasıl Çalışır?

1. Tarama

Google botları, siz web sitenizde güncelleme yaptıkça sitenizi ziyaret eder ve tarama yapar. Anahtar kelimeleri, başlıkları, içeriği, verilen linkleri, görselleri ve daha birçok şeyi inceler ve taramasını yapar. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler; içeriğin özgün olması, linklerin çalışıyor olması, gereksiz anahtar kelimelerle dolu olmaması gibi unsurlar… Bunlara dikkat ettiğiniz sürece, kaliteli bir SEO çalışması yapmış olursunuz.

2. Indexleme

Web siteniz tarandıktan sonra Google dizinlerine (bir kütüphane gibi düşünün) eklenir. Bu dizinleme işlemi 1-10 gün arası sürebilir. Bu işlemden sonra web siteniz Google arama sonuçlarında görünüyor olacaktır.

Sitenizde yaptığınız her güncellemede veya paylaşımda Google botları tarafında ziyaret edip tarandığınızı unutmayın. Eğer botlar tarafından taranmazsanız, arama sonuçlarında da görünemezsiniz.

Sitenizin indexlenme işleminin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için arama çubuğuna ” site:siteadi.com ” yazabilirsiniz. (siteadi.com yerine kendi alan adınızı yazın)

3. Sonuçları Gösterme

Google arama çubuğuna site isminizi yazdığınızda arama motoru dizinine girer ve milyonlarca sonuç arasından sorgunuza en uygun olanları belli bir sıralama ile karşınıza çıkarır. Bu sıralamanın tabii ki birçok faktörü vardır. Fakat arama motorları bunların çoğunu gizli tutar.

Sonuç Sıralamasını Etkileyen Bazı Faktörler

  1. Özgün ve güncel içerik
  2. Doğru başlık kullanımı
  3. H1 etiketlerinin kullanımı
  4. Linklerin kalitesi ve miktarı
  5. İçeriğe uygun, doğru anahtar kelimeler
  6. Website sayfa hızı
  7. Her cihazda görünebilirlik
  8. Domain yaşı
  9. SSL sertifikası
  10. URL yapısı

Küçük Bir Not: SEO sadece Google arama motoru için yapılmaz. Örneklerin daha iyi anlaşılması için bu yazımızda Google örneğini kullandık fakat Yandex, Yahoo, Bing vb. birçok popüler arama motorlarının da var olduğunu bilmenizi isterim. SEO tüm arama motorları için yapılmalıdır.